Световна купа на ФИФА 1990 | футболно спортно събитие

Световната купа по футбол 1990 е спортно събитие по футбол, което се провежда в Италия от 8 юни до 8 юли 1990 г. Участваха 24 отбора от много страни. Германия спечели трофея, след като победи Аржентина на финала.

На Световното първенство по футбол през 1990 г. са отбелязани най-малко голове и са раздадени 16 червени картона. Въпреки това Световното първенство по футбол през 1990 г. е едно от най-гледаните спортни събития за всички времена. Това е и последното Световно първенство, на което има 2 точки за победа в груповата фаза.

Квалификация

24 отбора се класират за Световната купа по футбол през 1990 г. За първи път се класираха Коста Рика, Република Ирландия и Обединените арабски емирства.

1 (последно: 1970 г.)

Групова фаза (1930, 1934, 1938, 1970 г.)

Шотландия

Заемане на второ място в група 5 на УЕФА

7.

5

Групова фаза (1954, 1958, 1974, 1978, 1982, 1986)

Група А

Домакините от Италия спечелиха Група А със 100 процента успеваемост. Те побеждават Австрия с 1:0 благодарение на резервата Салваторе "Тото" Скилачи, който преди това е играл само в един международен мач, но ще се превърне в звезда по време на турнира. Последва втора победа с 1:0 срещу отбора на Съединените щати, който вече беше разгромен с 5:1 от Чехословакия. Чехословаците завършват на второ място в групата, а първото участие на САЩ на финал на Световно първенство от 1950 г. насам завършва с три последователни поражения.

Група В

Камерун победи действащия шампион Аржентина. Въпреки че завърши мача само с девет души, африканският отбор удържа шокираща победа с 1:0, а братята Бийик имаха противоположна съдба: Франсоа Омам вкарва победния гол, малко след като Андре Кана е изгонен за сериозен фаул. Във втория мач включването на Роже Мила е катализатор за победата над Румъния с 2:1, като Мила вкарва два пъти от пейката (с което става най-възрастният голмайстор в турнира). След като напредването е сигурно, Камерун претърпява поражение с 4:0 в последния си мач от групата от отбора на Съветския съюз (което е последното им Световно първенство поради разпадането на Съветския съюз), стремящ се да остане в турнира с голова разлика след последователни поражения с 2:0. Равенството 1:1 между Румъния и Аржентина изпраща и двата отбора напред, като последният е един от най-добрите отбори, класирали се на трето място.

Група C

В първия си мач Коста Рика победи Шотландия с 1:0, във втория загуби от Бразилия с 1:0, а след това отстрани Швеция с 2:1 и се класира за втория кръг. Бразилия взе максимален брой точки от групата. Те започнаха с победа над Швеция с 2:1, а след това победиха Коста Рика и Шотландия с по 1:0. Победата на Шотландия над Швеция с 2:1 не беше достатъчна, за да ги спаси от ранно завръщане у дома като един от двата най-ниско класирани отбора на трето място.

Група D

В група D бяха отбелязани най-много голове от всички групи, което се дължеше отчасти на недостатъчната защита на отбора на Обединените арабски емирства, който загуби с 2:0 от Колумбия, 5:1 от Западна Германия и 4:1 от Югославия. Западна Германия беше начело на групата след победа с 4:1 над втория в групата Югославия.

Група E

Победители в група Е станаха Испания, за която Мишел отбеляза хеттрик, побеждавайки Южна Корея с 3:1 в непобедената си кампания в групата. Белгия спечели първите си два мача срещу Южна Корея и Уругвай, за да си осигури напредък; Уругвай се класира за втория кръг с победа в продълженията срещу Южна Корея, за да премине като най-слабата страна от третите места, която остава в турнира.

Група F

В група F участваха Холандия, Англия, Република Ирландия и Египет. В шестте мача от групата нито един отбор не успя да отбележи повече от един гол в мача. Англия победи Египет с 1:0 благодарение на гола на Марк Райт в 64-ата минута - и това беше достатъчно, за да спечели групата.

2

Република Ирландия и Нидерландия завършиха с еднакви резултати. След като и двата отбора бяха сигурни в продължаването си, те бяха разделени чрез жребий за определяне на второто и третото място.

Етап на нокаут

Във фазата на елиминациите участват 16-те отбора, които се класираха от груповата фаза на турнира. Имаше четири кръга от мачове, като във всеки кръг отпадаха половината от отборите, които влизаха в него. Последователните кръгове бяха: 16-и кръг, четвъртфинали, полуфинали, финал. Имаше и плейоф за определяне на трето/четвърто място. За всеки мач от елиминационната фаза при равенство в 90-ата минута следваше 30-минутно допълнително време; ако резултатът все още беше равен, следваше изпълнение на дузпи (най-малко по пет дузпи, а при необходимост и повече), за да се определи кой ще премине в следващия кръг. Резултатите след допълнителното време са отбелязани с (aet), а дузпите - с (p).

Кръг от 16

Две от равенствата - Аржентина срещу Бразилия и Италия срещу Уругвай - противопоставиха бивши шампиони, а Западна Германия се срещна с Холандия в мач-реванш от финала на Световната купа през 1974 г.

Южноамериканският мач е спечелен от Аржентина с гол на Клаудио Каниджа 10 минути преди края след пробив на Диего Марадона през бразилската защита и отлична игра на вратаря Серхио Гойкочеа. По-късно става ясно, че Марадона и Рикардо Джусти са предложили на Бранко да пие вода с успокоителни по време на полувремето, за да го забавят през второто полувреме. Първоначално дискредитиран от пресата, Бранко публично се оказва прав години по-късно, когато Марадона признава за епизода в телевизионно предаване в Аржентина. Що се отнася до Италия, със силна игра през второто полувреме домакините побеждават Уругвай с 2:0, благодарение на още един гол на Скилачи и един на Алдо Серена.

Мачът между Западна Германия и Нидерландия се провежда в Милано, а в състава на двете страни влизат няколко известни играчи от двата милански клуба (германците Андреас Бреме, Лотар Матеус и Юрген Клинсман за "Интернационале" и холандците Марко ван Бастен, Рууд Гулит и Франк Рийкард за "Милан"). След 22 минути Руди Фьолер и Рийкард бяха отстранени, след като редица инциденти (включително плюенето на Рийкард по Фьолер) между двамата играчи не оставиха на аржентинския съдия друга възможност, освен да отстрани и двамата. Докато играчите напускаха заедно терена, Рийкард за втори път наплю Völler. В началото на второто полувреме Юрген Клинсман извежда западногерманците напред, а Андреас Бреме добавя втори гол осем минути преди края. В 89-ата минута Роналд Куман от дузпа за Нидерландия намали резултата на 2:1, но германците доиграха мача, за да се реваншират за отпадането си от холандците на предишното европейско първенство.

Междувременно геройствата на Камерун и Роджър Мила продължиха и в мача с Колумбия. Мила бе вкаран като резерва през второто полувреме при нулево равенство и в крайна сметка проби в средата на допълнителното време. Три минути по-късно той вкарва втори гол, след като колумбийският вратар Рене Хигита е изведен от Мила, докато е далеч от вратата си, и оставя нападателя свободен да вкара топката в празната врата. Въпреки че скоро дефицитът бе намален на 2:1, Камерун удържа и стана първият африкански отбор, достигнал до четвъртфиналите на Световното първенство. Коста Рика беше победена с 4:1 от Чехословакия, за която Томаш Скухрави отбеляза втория и последен хеттрик в турнира.

Мачът на Република Ирландия с Румъния остана без гол след допълнителното време и ирландците спечелиха с 5:4 при дузпите. Дейвид О'Лиъри реализира дузпата, която осигури на Ирландия място на четвъртфиналите. По този начин Ирландия става първият отбор след Швеция през 1938 г., който достига до последните осем във финалния турнир на Световната купа, без да е спечелил мач навън. Югославия побеждава Испания с 2:1 след продължения, като и двата гола за югославяните вкарва Драган Стойкович. Англия се изправя в последния квалификационен мач срещу Белгия, като полузащитникът Дейвид Плат със завъртане от воле прекъсва безизходното положение, когато мачът е на косъм от изпълнение на дузпи.

PlattGoal 119'

В първия мач от последната осмица Аржентина и Югославия, намалена с 10 души само след половин час игра, играят при нулево равенство. Домакините достигнаха до полуфиналите, след като спечелиха дузпите с 3:2, въпреки че дузпата на Марадона беше спасена. Вторият пропуск на аржентинците (дело на Педро Трольо) изглеждаше, че ще ги елиминира, докато вратарят Серхио Гойкочеа, който играеше, защото първият избор Нери Пумпидо си счупи крака по време на груповата фаза, не спаси страната си, като спря последните две дузпи на югославяните.

Походът на Република Ирландия към Световната купа бе прекратен с един-единствен гол на Скилачи през първото полувреме на четвъртфинала с домакините от Италия. Западна Германия победи Чехословакия с дузпа в 25-ата минута, реализирана от Лотар Матеус.

Най-интригуващият мач от четвъртфиналите беше между Англия и Камерун. Освен всичко останало, това беше единственият четвъртфинал, в който падна повече от един гол. Въпреки геройствата на Камерун в началото на турнира, Дейвид Плат изведе Англия напред в 25-ата минута. В средата на полувремето Мила бе вкаран в игра. През второто полувреме играта се преобърна в рамките на пет минути: първо бе отсъдена дузпа за Камерун, от която Емануел Кунде отбеляза изравнителен гол, а след това в 65-ата минута Юджийн Екеке изведе Камерун напред. Камерун се доближи на осем минути от достигането на полуфинала, преди след това да отсъди дузпа, която Гари Линекер реализира. В средата на допълнителното време Англия получи нова дузпа и Линекер отново отбеляза от бялата точка. Англия достигна до полуфиналите за първи път от 24 години насам.

Полуфинали

В първия полуфинал се срещнаха домакинът Италия и световният шампион Аржентина в Неапол. В 17-ата минута "Тото" Скилачи отново вкара гол, за да изведе Италия напред, но Клаудио Каниджа изравни в средата на второто полувреме, прекъсвайки серията на Валтер Дзенга от чисти положения по време на турнира. През 90-те минути и в допълнителното време не паднаха повече голове, въпреки че Марадона (който по това време играе за Неапол в Серия А) демонстрира проблясъци на магия, но имаше изгонване: Рикардо Джусти от Аржентина получава червен картон в 13-ата минута на допълнителното време. Аржентина продължи напред с дузпи, спечелвайки ги с 4:3 след нови геройства на Гойкочеа.

Полуфиналът между Западна Германия и Англия на домашния стадион на "Ювентус" в Торино завършва без голове на полувремето. Тогава, в 60-ата минута, удар на Андреас Бреме беше отразен от Пол Паркър в собствената му мрежа. Англия изравни резултата 10 минути преди края, като голмайстор беше Гари Линекер. Мачът завърши 1:1. Допълнителното време даде повече шансове и Клинсман беше виновен за два фрапантни пропуска, докато и двете страни удариха по една греда. Друг гол на Англия на Плат бе отменен заради засада. Мачът стигна до дузпи и Западна Германия спечели с 4:3.