Хокей на лед

Хокеят на лед е спорт, който се играе от два отбора на лед. Играчите носят кънки за лед на краката си и могат да се пързалят по леда с много висока скорост. Те държат хокейни стикове, които използват, за да бутат, стрелят или подават шайба по леда. Играчите отбелязват гол, като изстрелват шайбата в мрежата; вратарите се опитват да ги спрат. Във всеки отбор играят по шестима играчи едновременно, но целият отбор има над 20 играчи. Всеки отбор разполага с 2 защитници, 3 нападатели и вратар на леда в даден момент. Когато някой играч наруши правило, съдията отсъжда наказание и играчът трябва да седне в наказателното поле за 2-4 минути. Докато играчът седи в наказателното поле, отборът му трябва да играе без него и ще има по-малко играчи на леда до края на наказанието.

Хокеят на лед е много известен и харесван в Канада, Русия, Швеция, Финландия, Чешката република, САЩ, Латвия и Словакия. Повечето от най-добрите играчи в света играят в Националната хокейна лига (НХЛ), която има 31 отбора в Съединените щати и Канада. Тези отбори са разделени на 2 конференции и 4 дивизии. През редовния сезон те играят 82 мача. Всеки отбор се изправя един срещу друг около 3 пъти. В края на годината те се опитват да спечелят купа "Стенли". Друга популярна хокейна лига е Континенталната хокейна лига (КХЛ), в която има отбори в Русия, Казахстан, Латвия, Беларус, Словакия, Китай и Хърватия. В Северна Америка жените играят в Канадската женска хокейна лига и Западната женска хокейна лига. В Северна Америка и Европа мъжкият хокей е много по-популярен от женския. На олимпийските игри и на световните първенства хокей се играе както от мъже, така и от жени. Хокеят на лед започва да се играе в Канада през XIX век. Съществуват два вида наказания: Голямо и малко. Незначителното е основното, което съдията отсъжда по време на мача и играчите трябва да отидат в наказателната кутия за две минути. Основното е, когато играчите се бият помежду си или когато някой е направил нещо много опасно. В повечето случаи играчите се изгонват от мачовете, но при бой получават само 5 минути в наказателната кутия. В Националната хокейна лига (НХЛ) има четирима съдии. Двама лайнсмени и двама главни съдии. Само главните съдии могат да отсъждат наказателни удари. Те могат да бъдат разпознати по оранжевата лента на ръката им. Във Висшата лига играта е разделена на три периода от по 20 минути. При второстепенната лига времето може да бъде различно за всяка категория. Всеки период започва след лицевото хвърляне. Лицевото хвърляне е, когато двата отбора са в позиция около кръга за лицево хвърляне. След това съдията пуска шайбата между играчите, които играят в центъра. Има 6 различни позиции: център, дясно крило, ляво крило, дясна защита, лява защита и вратар. Играта приключва след свирка на който и да е съдия. След подаване на свирка времето спира да тече. Всеки отбор може да има максимум 20 играчи, включително двама вратари, които имат зона за защита. Всеки отбор има един капитан и двама или трима помощник-капитани. Ледът е разделен на три зони. Всяка зона е обозначена с линии. Централната зона е между две сини линии, а зоните на отборите са между една синя линия и края на леда. Лайнсменът може да свири по две причини: лед и офсайд. Айс е, когато играч хвърли шайбата в зоната, преди да пресече червената линия (централната линия), а офсайд е, когато играч влезе в зоната, преди този, който държи шайбата, да влезе с нея.

Игра на хокей на ледZoom
Игра на хокей на лед

Въпроси и отговори

В: Какво представлява хокеят на лед?

О: Хокеят на лед е спорт, който се играе от два отбора на лед. Играчите носят кънки за лед и използват хокейни стикове, за да бутат, стрелят или подават шайба по леда с цел да вкарат гол срещу вратаря на противниковия отбор.

Въпрос: Колко играчи има във всеки отбор?

О: Всеки отбор има над 20 играчи, като едновременно играят шестима - двама защитници, трима нападатели и един вратар.

В: Какво се случва, когато играч наруши правило?

О: Когато играч наруши правило, съдията отсъжда наказание и играчът трябва да седне в наказателната кутия за 2-4 минути, докато отборът му играе без него.

В: Къде е популярен хокеят на лед?

О: Хокеят на лед е много известен и харесван в Канада, Русия, Швеция, Финландия, Чешката република, Съединените щати, Латвия и Словакия.

В: Кои са някои от професионалните лиги по хокей на лед?

О: Националната хокейна лига (НХЛ) има 32 отбора в Северна Америка и Европа; тя се счита за една от най-добрите лиги за професионални играчи. Освен това има и Континентална хокейна лига (КХЛ), която има отбори в Русия, Казахстан, Латвия, Беларус, Словакия, Китай и Хърватия; както и Канадска женска хокейна лига и Западна женска хокейна лига за жени.

Въпрос: Колко време трае един мач от НХЛ?

О: В редовния сезон на НХЛ мачовете продължават по 82 мача на отбор; всеки отбор се изправя един срещу друг около 3 пъти през този период. В края на този период те се опитват да спечелят купа "Стенли".

В: Кои са някои позиции, които могат да се заемат по време на хокеен мач?

О: Има 6 различни позиции, които могат да се заемат по време на хокеен мач - център , дясно крило , ляво крило , дясна защита , лява защита , вратар .