Шампионат по баскетбол на NCAA за мъже от първа дивизия

Шампионатът по баскетбол на NCAA за мъже, дивизия I, или турнирът на NCAA, е колежански баскетболен турнир с еднократна елиминация (ако загубиш мач, спираш да играеш), в който участват 68 колежански отбора. Националната колежанска атлетическа асоциация (NCAA) го създава през 1939 г. При стартирането му през 1939 г. в него участват само осем отбора. Той се разраства бавно, но постоянно.

Турнирът се провежда от средата на март до началото на април, затова баскетболът по това време понякога се нарича "Мартенска лудост".

Има два начина за влизане. Можете да спечелите шампионата на вашата конференция (група от около 8 до 12 баскетболни отбора) или да бъдете избрани от NCAA. Първоначално се допускаше само по един отбор от всяка конференция, но сега от всяка конференция могат да дойдат и повече.

Разположение

Турнирът е разделен на четири групи, наречени регионални. Във всеки регион има 17 отбора, които са разпределени по точки (от най-добрия до най-лошия) от 1 до 17. Поставените под номер 16 и 17 играят помежду си в началото. След това първият играч играе с 16-ия, вторият - с 15-ия и т.н. След това победителите преминават в следващия кръг. Има шест кръга.